OM OS

Stifter Ole Brandts vision om at bygge en sejlbåd alene i glasfiberarmeret beton blev grundlaget for BB fiberbeton. Skibsbyggeriet startede i 1976 og i 1984 blev det 38 fod store skib, Elvira, søsat efter megen stædighed. Herefter sejlede det Skandinavien tynd i 25 år. Ole Brandt var således den første i Danmark, der anvendte glasfibre som armering i beton.

”Hvis fiberbeton som materiale kan klare det, kan det også bruges til andre spændende opgaver.”

 

 


Virksomheden begyndte at fremstille altaner og facader i fiberbeton og voksede med tiden. I dage er der mere end 60 medarbejdere i BB fiberbeton, der er en af de førende producenter med leverancer til store byggeprojekter for anerkendte arkitekter i hele Europa. Opgaverne spænder bredt – fra store boligblokke til mindre opgaver og produkterne udgøres typisk af facadeelementer, altaner eller gesimser og sålbænke.

Simon Hertzum

Simon Hertzum

Adm. direktør, medejer | Vice Chair of GRCA Council simon@bbfiberbeton.dk +45 5616 1014
Nikolaj Aalund Brandt

Nikolaj Aalund Brandt

Direktør, medejer nikolaj@bbfiberbeton.dk +45 5616 1015
Christian Knudsen

Christian Knudsen

Sælger og projekttovholder, kontakt i SE christian@bbfiberbeton.se +45 5354 8008
Soner Senyuz

Soner Senyuz

Sælger og projekttovholder, kontakt i SE soner@bbfiberbeton.se +45 3114 9705
COEN SMETS

COEN SMETS

Kontakt i NL csm@hi-con.nl +31 (0)6 10 70 57 80
Drew Hamren

Drew Hamren

Sælger og projekttovholder drew@bbfiberbeton.dk +45 5616 8008
Anette Lindholm Christiansen

Anette Lindholm Christiansen

Sælger og projekttovholder anette@bbfiberbeton.dk +45 3143 2206
Peter Kjeld Hansen

Peter Kjeld Hansen

Ansvarlig for økonomi peter@bbfiberbeton.dk +45 2180 1190
Ninna Koni Gravesen

Ninna Koni Gravesen

Bogholder ninna@bbfiberbeton.dk +45 5616 8008
Dennis Østerlund

Dennis Østerlund

Produktionsleder osterlund@bbfiberbeton.dk +45 5616 8008
Else Ihle Sundberg

Else Ihle Sundberg

Ansvarlig for produktionsplanlægning else@bbfiberbeton.dk +45 5616 1018
Charlotte Christiansen

Charlotte Christiansen

Ansvarlig for markedsføring charlotte@bbfiberbeton.dk +45 5616 8008
Tine Kaltoft

Tine Kaltoft

Kontorassistent tine@bbfiberbeton.dk +45 5366 3008
Michael Hejstvig-Larsen

Michael Hejstvig-Larsen

Ansvarlig for logistik og indkøb michael@bbfiberbeton.dk +45 5616 1013
Sven Panduro

Sven Panduro

Ansvarlig for pakning og finish sven@bbfiberbeton.dk +45 5616 1011
Per Ferdinandsen

Per Ferdinandsen

Ansvarlig for formværkstedet per@bbfiberbeton.dk +45 5616 8008
Tom Panduro-Jørgensen

Tom Panduro-Jørgensen

Ansvarlig for støberi tom@bbfiberbeton.dk +45 5616 8008
Simon Holm

Simon Holm

Ansvarlig for kvalitet og udvikling holm@bbfiberbeton.dk +45 5616 8008
Ole Brandt

Ole Brandt

Seniorkonsulent ole@bbfiberbeton.dk +45 5616 8008
Ronni Jensen

Ronni Jensen

Bygningsingeniør ronni@bbfiberbeton.dk +45 3170 6146
Winni Mejer Patrong

Winni Mejer Patrong

Teknisk Tegner winni@bbfiberbeton.dk +45 5616 1019
Lene Levin Andersen

Lene Levin Andersen

Bygningsingeniør lene@bbfiberbeton.dk +45 5388 9008

Få sidste nyt fra BB fiberbeton

Hvis du vil vide mere om os